Страсбурзькі слухання щодо українських гендерних реалій    23 червня в Парламентській Асамблеї Ради Європи у Страсбурзі під час засідання Комітету із рівних можливостей жінок і чоловіків ПАРЄ відбудуться спеціальні слухання, присвячені стану дотримання прав жінок в Україні. Президент «Ла Страда-Україна» презентуватиме ситуацію з дотриманням прав людини в Україні, зокрема, у контексті торгівлі людьми, домашнього насильства, проявів гендерної дискримінації як з боку представників українських можновладців, так і у законотворчій діяльності, а також у рекламі.
     Проблеми дотримання, точніше, не дотримання прав жінок в Україні на національному владному рівні дедалі більше нагадують вакуум – консервацію без жодних перспектив позитивних зрушень. Через це лідери й активісти українського жіночого правозахисного руху з різних установ та організацій вітають увагу європейських інституцій до цих питань. Ознайомившись із наданими їм документами, європейські парламентарі вирішили винести обговорення стану дотримання прав жінок в Україні на окреме слухання.
Спікерами на цьому слуханні будуть голова підкомітету з питань гендерної політики Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Верховної Ради, народний депутат Олена Бондаренко, віце-президент ПАРЄ, народний депутат України Іван Попеску та президент Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда-Україна», доктор юридичних наук Катерина Левченко.
     «Україна зараз головує в Комітеті Міністрів Ради Європи, а в самій державі на разі не визначений статус структурного підрозділу центрального органу виконавчої влади, який відповідає за розробку, формування та реалізацію державної політики у гендерних питаннях, оскільки відповідний Департамент у колишньому Міністерстві у справах сім’ї, молоді та спорту був ліквідований і тепер цим аспектом має опікуватись Міністерство соціальної політики, проте як саме поки що невідомо, - відзначає Катерина Левченко, і додає, – За кількістю жінок у Парламенті Україна займає 110 місце серед 188 країн. В Уряді нема жодної жінки. Вони були в Адміністрації президента на посадах заступника керівників, але при реформування більшість з низ звільнили. Прем’єр-Міністр виправдовує відсутність жінок на високих посадах «захистом» їх від занадто тяжкої та виснажливої праці. Проте такий «захист» де-факто веде до більшого зубожіння жінок, зменшення їх економічної незалежності і розриву між рівнем доходів чоловіків та жінок, що ще наочніше продемонструє пенсійна реформа, яка з підвищенням пенсійного віку для жінок не передбачає жодних кроків щодо підвищення пенсій, які для переважної більшості складають суми у діапазоні 70-90 Євро». 
      У підсумку слухання українські делегати сподіваються на прийняття Комітетом Резолюції та встановлення моніторингу ситуації з дотриманням прав жінок в Україні, оскільки це питання часто випадає з поля зору і, зрештою, істинний стан справ залишається «поза кадром». Задача-максимум – сприяння ПАРЄ покращенню становища в Україні та неухильне дотримання чинного національного і міжнародного законодавства.
      Європейським депутатам будуть презентовані результати громадського моніторингу дотримання прав людини в Україні протягом 2008-2010 років, зокрема, у таких сферах, як торгівля людьми, насильство в сім’ї, гендерна дискримінація, дайджест про порушення прав жінок, що включає цитати українських політиків та приклади дискримінаційної реклами, матеріали круглого столу "Стан дотримання прав жінок в Україні на сучасному етапі" та прийняту після нього Резолюцію.
      Нагадаємо, що 12 травня 2011 Підкомітет з міжнародно-правових питань та гендерної політики Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин спільно з Міжнародним жіночим правозахисним центром «Ла Страда-Україна» та партнерами провів круглий стіл "Стан дотримання прав жінок в Україні на сучасному етапі", у якому взяли участь дипломати з Посольств Фінляндії, США, Франції, Великої Британії, Норвегії, представники органів виконавчої влади та інших державних структур, міжнародних та громадських організацій, профспілок, а також науковці-експерти та практикуючі юристи. За результатами обговорень було прийнято Резолюцію, у якій викладені різні аспекти порушень прав жінок, котрі були представлені фахівцями-учасниками круглого столу. Невдовзі Резолюцію було передано до Комітету із рівних можливостей жінок та чоловіків ПАРЄ безпосередньо членом української делегації в ПАРЄ народним депутатом Оленою Бондаренко, а також розіслано кожному з членів Комітету електронною поштою.


Назад