Національна кампанія «Стоп насильству!»

29.03.2010


У 2008 році у рамках проведення Всесвітньої кампанії Генерального Секретаря ООН та Кампанії Ради Європи з боротьби з насильством, включаючи домашнє насильство, Міністерство України у справах сім’ї, молоді та спорту спільно з рядом громадських та міжнародних організацій ініціювало проведення в Україні національної кампанії боротьби з насильством щодо жінок, дітей, насильством в сім’ї «Стоп насильству!». 


Серед організацій, що підтримали проведення Кампанії – Програма розвитку ООН, Представництво Європейського Союзу в Україні, Шведське агентство з питань міжнародної співпраці та розвитку SIDA, Міжнародний жіночий правозахисний центр «Ла Страда – Україна», Міжнародна громадська організація «Школа рівних можливостей», Міжнародний гуманітарний центр «Розрада», Міжнародна єврейська жіноча організація «Проект Кешер», Всеукраїнський громадський центр «Волонтер», Інформаційно-консультаційний жіночий центр та інші.


Міністр України у справах сім’ї, молоді та спорту наголосив, що кампанія “Стоп насильству!” є спільною для всіх гілок влади та громадськості: «Ми всі несемо відповідальність за розвиток нашої країни, в якій не буде насильства, кривди безпритульності та бідності».


Зокрема, кампанію «Стоп насильству!» підтримали видатні українські спортсмени.


Першою до громадської ініціативи приєдналась Олімпійська чемпіонка з вільної боротьби Ірині Мерлені, яка багато часу приділяє питанням інформування жінок про їх права. 


Також на заклик приєднатися відгукнулась Федерація футболу України, а вперше банери на підтримку кампанії «Стоп насильству!» з’явились 30 жовтня 2008 року під час вирішального матчу жіночої збірної команди України з футболу. В той день українки впевнено подолали суперниць і вперше в історії українського жіночого футболу вийшли у фінальну частину чемпіонату Європи з футболу 2009 року.


Чоловіки також не залишились байдужими до проблем жінок – найсильніша людина планети Василь Вірастюк та олімпійський чемпіон з боксу, найкращий боксер Олімпійських ігор у Пекіні Василь Ломаченко також засудили таке явище, як домашнє насильство, насильство по відношенню до жінок та дітей.


Національний форум «Стоп насильству!» та Платформа дій

16-17 жовтня 2008 року у столиці України місті Києві пройшов Національний форум “Стоп насильству!”. Цей дводенний захід проводився у рамках Національної кампанії «Стоп насильству!», яка спрямована на боротьбу з насильством стосовно жінок, дітей та в сім’ї. 

Участь у роботі Форуму взяли понад 300 представників центральних та місцевих органів виконавчої влади, неурядових, міжнародних організацій, науковців, експертів з усієї України.

Зокрема учасники Форуму відзначали, що подолання ґендерного насильства виступає передумовою стабільного розвитку українського суспільства на засадах демократії та поваги до прав людини.

Виконуючи взяті на себе міжнародні зобов’язання, Україна вживає законодавчих, адміністративних, інформаційних та інших заходів, спрямованих на протидію насильства за ознакою статі та забезпечення ґендерної рівності. Так, в 2001 році Україна ухвалила перший в країнах Центральної і Східної Європи та СНД спеціальний законодавчий акт у сфері боротьби із насильством в сім’ї – Закон України «Про попередження насильства в сім’ї», 8 вересня 2005 року схвалено Закон України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», спрямований на до¬сягнення паритетного становища жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності суспільства шляхом правового забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоло¬віків, ліквідації дискримінації за ознакою статі, створення механізму реалізації принципу ґендерної рівності, щодо захисту прав дітей прийнятий Закон України «Про охорону дитинства», в якому передбачається право дітей на захист від усіх форм насильства.

Учасники форуму затвердили Національну Платформу дій та план заходів її реалізації та порушили питання розробки, затвердження і впровадження мінімальних стандартів послуг для осіб, які зазнали насильство.

Платформа дій містить найважливіші проблемні сфери, стратегічні цілі і заходи, організаційні і фінансові механізми, що можуть використовуватися як державними, так і недержавними організаціями з метою протидії насильству та викорінення цього явища в суспільстві.

Стратегічні цілі і заходи включають превентивні програми, припинення насильства, роботу з особами, що зазнали насильство, роботу з особами, які вчинили насильство, механізм взаємодії органів та установ у сфері протидії насильству стосовно жінок, дітей та в сім’ї.

Окремими розділами у Платформі визначено організаційні та фінансові механізми впровадження визначених у документі завдань.


16 днів проти ґендерного насильства

25 листопада 2008 року, у Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок, у всьому світі традиційно стартувала акція «16 днів проти ґендерного насильства». У 2008 році акція проходила одночасно з 16-денною кампанією ООН з прав людини в рамках програми «Людська гідність та справедливість для всіх нас». Заходи охопили цілу низку пам'ятних дат ООН і тривали до 10 грудня – відзначення Дня прав людини.

В Україні під час акції «16 днів проти ґендерного насильства» заходи проходили в різних регіонах України. Управління у справах сім'ї, молоді та спорту обласних державних адміністрацій, громадські організації за підтримки Програми рівних можливостей та прав жінок, що є спільною програмою Європейського Союзу та Програми Розвитку ООН в Україні провели круглі столи, вистави, численні інформаційні заходи.

Зокрема у Закарпатській області відбулося засідання прес-клубу, присвячене перспективі викорінення ґендерного насильства, у Харкові круглий стіл пройшов у прямому ефірі на одному з регіональних телеканалів, по всій Херсонській області відбулись вуличні акції «Голос дитини проти домашнього насильства», а також вистава «Ми проти насильства». На Луганщині проведено цілу низку конкурсів - на кращий дитячий малюнок, фотороботу і навіть на кращий кросворд на ґендерну тематику.


Більше інформації про кампанію "Стоп насильству!" дивіться на сайті http://stopit.org.uaНазад