Онлайн-воркшоп «Імплементація положень Стамбульської конвенції в умовах війни та окупації: Досвід України та Грузії»

Онлайн-воркшоп «Імплементація положень Стамбульської конвенції в умовах війни та окупації: Досвід України та Грузії»

5 грудня провели онлайн-воркшоп «Імплементація положень Стамбульської конвенції в умовах війни та окупації: Досвід України та Грузії». Захід був спрямований на створення майданчику для експертів та представників громадянського суспільства з України та Грузії для комунікації та обміну досвідом з питань протидії ґендерно зумовленому насильству під час збройного конфлікту, зокрема в аспекті імплементації положень Стамбульської конвенції в умовах війни та окупації. Під час воркшопу обговорили важливість продовження впровадження стандартів Стамбульської конвенції як у мирний, так і воєнний час, як це передбачено статтею 2 Конвенції. Особливу увагу приділили складнощам в імплементації Конвенції у зв’язку з активними воєнними діями та внаслідок окупації в обох країнах, а також шляхам їх подолання.

Учасниці від України оцінили ситуацію з ухваленням нового законодавства, яке має привести правову систему України у відповідність до стандартів Стамбульської конвенції. Зокрема, в аспекті криміналізації сексуальних домагань та створення кращих механізмів переслідування сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом. Зазначається, що протягом останніх місяців держава розробила дорожню карту відповідних законодавчих змін. Однак прийняття цих змін ускладнюється воєнною ситуацією.

Представниці від України також торкнулися питання викликів у системі правосуддя та надання допомоги постраждалим від різних видів гендерно зумовленого насильства під час повномасштабної війни. Зокрема, зазначили, що у зв’язку з повномасштабним нападом росії надання послуг постраждалим скоротилося майже вдвічі. Однак, поки воєнні дії продовжуються, система послуг адаптується та відновлюється на підконтрольних уряду територіях. Також створюються нові спеціалізовані сервіси, такі як центри допомоги врятованим, телефонна лінія для чоловіків, які постраждали від сексуального насильства, тощо. Щодо викликів у системі правосуддя, були представлені результати нещодавнього моніторингу реагування правоохоронних та судових органів України на домашнє насильство в умовах війни. Зокрема, виявлено низку прогалин у чинному законодавстві, що впливають на ефективність державного реагування на гендерно зумовлене насильство. В умовах війни якнайскоріше вирішення цих проблем набуває ще більшого значення.

Зі свого боку, учасниці з Грузії поділилися досвідом своєї держави щодо імплементації положень Стамбульської конвенції в національне законодавство за останні 5 років (Грузія ратифікувала Стамбульську конвенцію у 2017 році). Незважаючи на те, що минув значний час з моменту ратифікації, певні проблемні аспекти все ще зберігаються. Зокрема, грузинські активістки досі борються за зміни до законодавства щодо запровадження стандарту згоди у справах про зґвалтування.

Представниці Грузії зазначили, що після завершення активної фази бойових дій у державі у 2008 році, все ще залишаються проблеми з переслідуванням випадків сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, вчинених в той час. Частково через відсутність належного документування таких випадків. Також вони представили свій досвід роботи з жінками, які проживають на окупованих та прилеглих до окупованих територіях. Відзначили труднощі з інформуванням та наданням допомоги цій категорії постраждалих. Незважаючи на це, були випадки, коли їм вдавалося успішно допомагати вцілілим з окупованих територій.

Учасниці від Грузії детально розповіли про наявну в державі систему служб підтримки для постраждалих. За допомогою до шелтерів та кризових центрів наразі звертаються українки та українці, які перебувають на території Грузії. В державі функціонує безкоштовна конфіденційна загальнонаціональна гаряча лінія для постраждалих від насильства щодо жінок та домашнього насильства 116 006, на якій консультування доступне, з-поміж іншого, українською мовою. Також є можливість звернутись на цілодобову гарячу лінію Офісу Громадського захисника (1481). Ця гаряча лінія не лише надає консультації, а й забезпечує можливість безпосередньо повідомляти про різні правопорушення, у тому числі про злочини гендерно зумовленого насильства.

В онлайн-воркшопі взяли участь представниці влади, громадських організацій, експертки, які працюють у сфері протидії гендерно зумовленому насильству, з України та Грузії. Організаторки висловлюють вдячність Теоні Акубардія, UN Women Georgia, Агентству державної допомоги постраждалим від торгівлі людьми, Фонду Народонаселення ООН в Україні, Аналітичному центру ЮрФем, HealthRight  International в Україні за те, що доєдналися до події.

Онлайн-воркшоп відбувся в рамках проєкту «Протидія ґендерно зумовленому насильству через кордони: обмін кращими практиками між Грузією та Україною», що імплементується за підтримки програми Лундського університету – Swedish Institute Academy for Young Professionals (SAYP) та реалізується випускницями цієї ж програми 2021 року з України та Грузії (Юлією Аносовою та Маріям Махарадзе), у співпраці з ГО «Ла Страда-Україна» .